Saated

HOIATUS! Imeravimid on tegelikult keelatud toidulisandid (8)

Toimetas Andra Nõlvak, 7. mai 2019, 20:30
 Kuvatõmmis/ "Sotid selgeks"
Internet, ajakirjad ja ajalehed on täis imeväel tervendavate preparaatide reklaami, mis lubavad imeväel ravida kõiki vaevusi. TV3 saatega „Sotid selgeks” võttis ühendust Tallinnas elav Arvo, kes langes samuti imeravimi reklaami ohvriks.

Arvot on aastaid kimbutanud veresoonte lupjumine. 2017. aasta lõpus nägi mees ajalehes reklaami professor William Draperi preparaadist, mis pidi tema mured lahendama. Nii otsustaski mees selle tellida. Remaxini nimelist ravimit tarvitas mees terve aasta. Tegelikult pole tegemist aga ravimiga, vaid toidulisandiga, mida veterinaar- ja toiduamet ei ole heaks kiitnud ning millega pole lubatud Eestis kaubelda.

„Meie jaoks on pigem ohumärk, sest antud toote puhul lubati ju ravida ja kui ta toimib, siis see tähendab, et seal on sees võib olla ravivaid aineid, mida märgistusel ei ole välja toodud,” sõnas veterinaar- ja toiduameti toitumisosakonna peaspetsialist Airika Salumets, lisades, et need võivad inimestele hoopis ohtu kujutada.

Tabletid said otsa ja mees otsustas neid juurde tellida. Sel korral sai ta aga hoopis Relevastini, mida ta tarvitas vaid ühe kapsli, kuid sellest piisas, et tekitada tervisehäda. Terve öö tundis mees ennast poolhulluna. „Ta mõjus kuskil 10–12 tundi. Külmavärinad tulid, ei lasknud mul terve öö magada,” meenutab mees.

Ravikuuri soovitas tervisehooldusespetsialist Karl Kibuspuu. Salumets seab aga kahtluse alla, kas Kibuspuu kiri on üldse personaalselt Arvole kirjutatud ja mida siis imeravim endast sisaldab. Väidetava kirjakirjutaja nimi ei klappinud ka nimega, mis oli kirja juures tervisespetsialisti pildi all. See tekitas kahtlust.

Lugu uurida aidanud reklaamiguru Marek Reinaas arvab, et Eesti reklaamitegijad mängus ei ole. Kõige rohkem ehk mõni tõlkebüroo, kes on tõenäoliselt poolakeelse teksti eesti keelde tõlkinud. Lähemalt uurides ei õnnestunud leida ühegi kõnealuse isiku nime: ei kirjakirjutaja ega fotol olija oma. Küll aga avastati, et mees pildil on fotomodell, kellest on tehtud hulgaliselt lavastatud pilte. Ei leitud ka infot professor William Draperi kohta, mistõttu on alust arvata, et tegu on väljamõeldud inimesega.

Nii otsustaski saatejuht Marek Lindmaa helistada samale tellimiskeskuse numbrile, kust Arvo oli tellimuse teinud. Sealt mingisugust infot ei tulnud. Selle asemel paluti saata kõik küsimused hoopis ühele meiliaadressile.

„Nende toodete reklaamimisel eksitatakse tarbijaid. Lubatakse ravida haiguseid, mis ei ole toidulisanditel lubatud, ja ei kasutata ka kõige viisakamaid võtteid toodete turustamisel,” sõnas Salumets.

Reinaas selgitab, et ravimireklaam on Eestis väga põhjalikult reguleeritud ja ilmselt see, mida võluravimi pähe müüakse, seda kindlasti ei ole.

Mida imeravimi tablett sisaldab, ei ole teada, ning see võib sisaldada ka keelatud raviaineid. Seda lisauurimiseta teada ei saa. Ameti kodulehel on väljas nimekiri keelatud toidulisanditest, kuhu need kaks on ka lisatud.

Vale „ravimi” saatis Arvo tagasi Poola. Raha ta tagasi ei saanud ning keegi temaga ühendust võtnud ei ole.

Salumetsa sõnul jäävad ka veterinaar- ja toiduameti käed lühikeseks, sest vastutavaid inimesi ei leita.

Kellegi poole näpuga näidata ei ole. Küll aga on selge, et vahendusfirmad petavad inimestelt raha välja tervise hinnaga.

8 KOMMENTAARI

a
A 8. mai 2019, 13:27
Miks lastakse üldse selliseid reklaame trükki, mille tagamaad ja turvalisus kontrollimata? Kas tõesti inimeste elud nii vähe maksavad? Kus on igasugused kontrollid, kes sellega peaks tegelema?
h
Horros 8. mai 2019, 11:48
KES ON Lindmaa, siin tekstis? Taas Andra Nõlvak kirjutab miski ... kokku ja ilutseb. KAHVATU
Loe kõiki (8)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
vidrik.vosoberg@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee