Saated

LOOTUSETU OLUKORD? Eestisse ehitajaks tulnud grusiinid on jäetud rahata (105)

Toimetas Andra Nõlvak, 25. märts 2019, 20:46
Foto: Kuvatõmmis/ "Kuuuurija"
Zurab on grusiin, kes kutsuti Eestisse ehitama. Ta tuli siia nii, nagu paljud eestlased on läinud ehitama Soome. Tehtud töö eest ta aga raha saanud ei ole ja nüüd võitleb ta oma õiguste eest.

Möödunud aasta sügisel tehti Zurab Kakasvhilile pakkumine tulla Eestisse ehitajaks. Lisaks korralikule tasule lubati talle ja kolleegidele kopsakat ettemaksu ja tasuta elamist. Kuna mees oli kuulnud, et Eesti on edukas ja rikas riik, otsustas ta pakkumise vastu võtta.

Samal teemal

„Eesti on ainus maa, kuhu saavad grusiinid ilma viisata tulla 360 päevaks,” sõnas Eestisse ehitajaks tulnud Zurab. „Mina ei ole näinud, et eestlased väga grusiine austaks. Ma ei räägi nüüd küll kogu Eestist, vaid ma räägin sellistest värdjatest nagu Aivar ja Urmas,” sõnas mees „Kuuuurija” eetris.

„Ma tulin Eestisse, et avada siin firma ja alustada ehitusäri. Tutvusin Ukrainas eestlase Aivariga. Alguses saatsin tema juurde kaks oma meest ja kõik tundus normaalne,” selgitas grusiin, miks ta siia tuli. Mehed tutvusid Ukrainas, kus Zurab juba ühte maja ehitas ja nii tegigi eestlane talle ettepaneku tulla Eestisse uhket mereäärset maja ehitama. Aivar ei plaaninud mehi palgata, vaid tema mõte oli, et Zurab teeb siin oma firma, ehitab ja esitab siis oma firma alt talle arve. „Alguses oli kõik normaalne ja inimlik. Aivar maksis meile avanssi ja üüris korteri,” meenutas Zurab, kes tõi Eestisse 13 töökat grusiini. Töötajatele anti avansiks 3000 eurot ja korter Lasnamäel. Mehed hakkasid tööle Tuukri tänaval, kuhu kerkib 250 uut korterit.

Tänaseks on Zurab koos oma ehitusmeestega olnud Eestis juba pea pool aastat. Tehtud töö eest on neil aga saamata jäänud üle 30 000 euro. Nüüd väidab grusiinid ehitama kutsunud Aivar, et meeste töö on ebakvaliteetne, hoolimata sellest, et lasi neil enne kuus korrust ehitada. „Kui tuli kätte aeg raha maksta, siis öeldi, et töö on ebakvaliteetne. Ja siis algavad muinasjutud,” sõnas Zurab, kelle sõnul nad pärast tehtud tööd minema saadeti. Põhimõttekindel grusiin aga saba jalgevahel minema ei jookse, vaid kavatseb olla siin seni, kuni temale ja tema ehitajatele on raske töö eest raha makstud. Nii hakkaski ta protestima. Näiteks ronis ta ehitatava maja katusele ja lubas sealt alla hüpata ning maja põlema panna. Tegu oli kõigest meeleavaldusega.

Lisaks sellele, et Aivar on jätnud maksmata töötasu, pole ta maksnud ka meeste üüri, ehkki lubas seda teha. 80aastane korteriomanikust proua pole hoolimata sellest grusiine tänavale tõstnud.

Eestis firma teinud Zurab on võlgu ka Maksu- ja tolliametile, sest Eesti seaduste järgi tuleb arve käibemaksuga esitamisel saadud käibemaks riigile tasuda. Seda ka siis, kui arvet firmale ära ei maksta. Politsei ja prokuratuur neid aidata ei saa, sest asi tuleks lahendada kohtus. Gruusia saatkond ei saa neid samuti aidata.

Zurab uuris välja, et ehitusprojekti uus arendaja on Skinest arendus, mille tegelik kasusaaja on Oleg Ossinovski. Aivar Aavik, mees, kes grusiinid Eestisse kutsus, kuulub Tavaral OÜ juhatusse, mis tegutsebki sellel uusarendusel Tuukri tänaval.

Gruusini palvel võttis Katrin Lust ühendust ka Jevgeni Ossinovskiga, kuid ei saanud vastust mitmetest kirjadest hoolimata. Ka sotsiaaldemokraatide meediajuht Andri Maimets ei vastanud Lusti kirjadele. Kui lõpuks valimispäeva eel Maimets Lustiga ühendust võttis ja pakkus intervjuud pärast valimisi, ei toimunud ka seda. Lõpuks jättis Lust erakonna tüütamise.

Aaviku sõnul ei ole asjad aga kaugeltki nii, nagu grusiin väidab ning ta on esitanud ka valefakte. Kaamera ees on ta nõus asja kommenteerima siis, kui Harju maakohus on teinud kohtuotsuse. Nii ongi asi tänaseni lahendamata ja lisaks nõuab Tavaral OÜ grusiini ettevõttelt kahjutasu tööseisaku eest, mille Zurab oma protestiaktsiooniga põhjustas.