Saated

BLOGI | Siret Kotka Edgar Savisaarele pühendatud „Pealtnägijas“: Eesti vabariik ei pea nägema, kuidas selline mees sureb kohtupinki (96)

Televeeb, 9. jaanuar 2019, 22:35
Edgar SavisaarFoto: Alar Truu
Kolmapäeva õhtul oli ETV eetris "Pealtnägija" erisaade, kus võeti tükkideks Eesti kurikuulsaima poliitiku Edgar Savisaare elu. 

"Edgar Savisaar on vaieldamatult suurkuju, kellele teened Eesti riigi ja rahva ees kinnistavad koha ajalooraamatutes. Teda on nimetatud nähtuseks, mitte inimeseks. Tema kohta on öeldud, et kui teda poleks olemas, tulnuks ta välja mõelda. Samas on endise peaministri, Keskerakonna asutaja ja staažika linnapea ning naistemurdja tõus ning langus hiilgusest nagu antiiktragöödia. See kõik inspireeris "Pealtnägija" toimetust tegema Savisaarest teledokumentaali," kirjeldati portreeritavat "Pealtnägija" Facebookis. 

Filmis said sõna paljud Savisaarele lähedased inimesed, näiteks Siret Kotka-Repinski, Vilja Toomast, Paavo Pettai jt. Keda aga filmis esinemas näha ei saanud, oli Savisaar.

“Ma olen temaga paar korda ka kohtunud ja jälle küsinud, kas ta annaks intervjuu, aga ta vastab alati, et küll sa saad selle, kui on õige aeg,” põhjendas Kärmas.

Blogist saad lugeda põnevaimad nopped filmist.

22:30

Riigikohus lõpetas 2018. aasta lõpus Savisaare kohtuasja, kuna mehe tervis ei olnud piisav, et kohtumenetluses osaleda.

Siret Kotka: Ma arvan, et Eesti vabariik ei pea nägema, kuidas selline mees sureb kohtupinki. 

Toomast: Kas seaduse silmis on ta selle ära teeninud, ma ei tea. Suurmeestega aga nii ei käituta. Jää meie vahel on hakanud sulama, ma olen tal külas koos tütrega käinud. Rääkisime lihtsatest isiklikest asjadest, nüüd ta vahel helistab mulle, kui tal midagi meelde tuleb. 

Lauristin: See on hale ja kole, millisena ta elu lõpeb. 

Evelyn Sepp: Ma ei tea, mis on tema suurim lavastus või lavateos, kas see on poliitilne karjäär või tema lavastus, need on mõlemad olnud vägevad. 

Kallas: Ta on jätnud sügava jälje Eesti poliitikasse.

Lenk: Ta kindlasti jääb Eesti rahva suurkujude hulka. 

22:25

Savisaar kandideeris kohalikel valimistel hoopis Tegusa Tallinna nimekirjas, kuigi Keskerakond pakkus talle mitmeid võimalusi. 

Ratas: oma erakonna vastu keerata, miks?
Sepp: avaliku võimu ja inimeste kuritarvitamine oli see. Minu jaoks ei olnud see üllatav, ma olin seda näinud juba varem. See on omane tema käitumisele.

22:23

2016. aastal sai Jüri Ratas erakonna esimeheks. Seejärel juba peaministriks. Paljud nimetasid Savisaare kukutamist erakonnast isatapuks. 

Lenk: Edgar elas rahva tuleviku nimel, aga relvad millega teda hävitati, olid teisest kategooriast. Ka Jeesus Kristus reedeti. Eriti valus on, kui reedavad sind sinu enda õpilased.

Siret Kotka: ta usaldas neid inimesi nagu omi lapsi, siis käis pauh.

Ratas: olgem ausad, mingi hetk saab mingi lugu alati läbi, et saaks avada uue ukse, et saaks kirjutada uut lugu.

22:21

Pettai: Savisaar kinnitas tükk aega, et tema jaoks on tähtsaim tervis. Siis aga käis pööre ja ta planeeris täielikku tagasitulekut poliitikasse, mis kõlas hullumeelsena. 

Raimond Kaljulaid: ma olen siiani pahane nende peale, kes ütlesid talle, et tuleb minna lõpuni ja tuleb võidelda. See oli küüniline ja kohutav. Aga tihti suurte inimeste ümber tiirlevad omakasupüüdlikud inimesed.

22:18

Läbiotsimine: ammu olid käibel eurod, aga Savisaare kodust leiti 300 000 eesti krooni. See näitab, milline rahavool läbi tema käis.

Siret Kotka: ka mina tasusin erinevaid arveid, nii oli tol korral kokku lepitud. 

22:16

Aadu Must: meil oli Edgariga plaan minna 50 aastat pärast kohtumist Karlova kooli trepile seisma. Lootsime, et ta tehisjalg kannab teda, aga olukord oli teine.

22:15

Savisaare abiline Liina Oja: Tal olid nii suured pupillid koomast välja tulles, ma pole kunagi näinud nii suuri pupille. Savisaar sosistas mulle, et Liina vii mind siit ära, mind hoitakse siin kinni.

22:14

Pärast valimisi sõitis Savisaar Aasiasse. Pärast seda jäi ta haigeks, mis kulmineerus tema jala amputeerimisega. "Oli valida, kas jalg, või elu," nentis Siret Kotka. Naise sõnul said tema organid väga kahjustada, eriti neerud, mis vahepeal lakkasid töötamast. Koomast välja tulles kartsid naise sõnul kõik, kas ta mäletab, mida ta mäletab.

Lenk: oli palju inimesi, kes arvasid, et ta ei tule sealt haiglast enam välja. 

Pettai: mina nägin haiglas surnud Savisaart. 

22:07

Pettai: peaministrikandidaatide debatti vaadates hoidsime pead kinni, seda oli kohutav vaadata. 

22:07

Pettai: 2015. aastal oli Edgar enne valimisi nii kohutavas seisus. Selles kampaanias ta praktiliselt ei osalenud. Kui ta kohtumistel kohal käis, oli ta näost valge. Kampaaniameeskond hoidis hinge kinni, et mis siin üldse toimub. Tal tekkisid mäluga probleemid, me ei lasknud teda eetrisse. Raadiodebatt Taavi Rõivasega oli kohutav läbikukkumine Edgari jaoks, tavalisel päeval oleks see olnud tema jaoks lihtne.

Raimond Kaljulaid: Mul oli lootus, et kui valimised on läbi, hakkab ta oma tervist parandama, et siis läheb paremaks. Kahjuks seda ei juhtunud.

22:04

Seppik: Kõige naljakam asi oli Edgar laulmine, ta ei ole laulja. Ma olin ammu Keskerakonnast ära läinud, aga oleks tahtnud häbi pärast maa alla vajuda. 


22:03

Marju Lauristin: 2015. aastal ma ütlesin Savisaarele, et oleks aeg noortele ohjad üle anda. Ta keeras ringi ja läks minema, solvus. 

22:01

Siret Kotka: Pettai on ise nii rasketes rahalistes raskustes, ta ise valetab ja esitab topeltarveid. 

Olga Ivanova: kõigil oli mugav, raha tekkis kusagilt, kampaania käis, arved said makstud. Väited, et keegi ei olnud kursis, ei teadnud midagi, mis toimus, on silmakirjalik. 

21:59

Pettai: Käisime koos Savisaarega Šveitsis pangas, seal oli Alexander Kofkin, minu jaoks oli ta tõlgi eest, aitas asja korraldada. Tšeki ma sealt sain, Arsai fondilt. 475 000 eurot sain raha. Eks ma kergelt ei uskunud, et see raamatutest tuleb, aga päeva lõpuks oli see nagu iga teine parteiraha, milles kahelda.

21:58

Pettai: 2011 pidi kampaania startima, ettemaksud tehtud. Mul oli selge info, et raha ei ole tegelikult. Savisaar ütles, et ta saab raha välismaalt, kui ta on pidanud loenguid ja raamatute eest on saanud honorare, see raha on Šveitsis, seda saaks Eestisse tuua.

21:57

Pettai: oli aegu, kus toodi lihtsalt sula. Isegi ei teadnud, kust see tuli. Aga kui olid võlad, võtad raha vastu ja maksad ära. 


21:55

Paavo Pettai: Edgar on uskumatu töövõimega inimene, vahepeal ta öösiti ei maganudki. Ta töötas mingitel perioodidel kogu aeg.

21:53
Keit Paju

Vilja Toomast abielu lahutamisest: pidin abielulahutust ajastama. 

Pettai: ta käitus Vilja suhtes tohutu džentelmenina. Kogu partei nägi, kuidas ta tegelikult europarlamenti sai.

Toomasti sõnul ajastas ta lahutuse europarlamenti minemise ajaks, et meedia tähelepanu alt eemal olla sel ajal. 

Siret Kotka: see, et Vilja Savisaare juurest ära läks, oli talle suur hoop. Tal läks aastaid, et sellest üle saata. Vilja tegi nende suhete kohta pärast koledaid kommentaare. 

21:49

Pettai: Ta on duaalne inimene, aga tal on ka teine pool. ma olen näinud tema raskeid ja ebakindlaid hetki. Ta võis ta kaks minutit tagasi istuda pea käte vahel, aga tuleb ta inimeste ette ja teha nägu, et kõik on väga hästi.

21:48

Jüri Ratas: Savisaare mõjutas erakonda negatiivselt, tema tõttu lahkusid paljud tugevad inimesed. 

21:47

Valk: mida rohkem ta kaotas, seda rohkem ta hakkas vigu tegema, lõpuks lõi meelega uksi kinni, oli rahul, et sai Tallinnat valitseda, Toompea jättis selja taha, mattis mõtte maha. 

21:46

Kallas: Savisaar saavutas erakonnaga alati suure edu valimistel, aga valitsusse tema erakonda kunagi ei tahetud. 

Sepp: kui oled kõik sillad põletanud potentsiaalsete koostööpartneritega, tuleb tõdeda, et ei ole imestada, et sa sinna laua taha ei saa. 

Muuli: tema äkkviha hood rikuvad kõik ära, mida rohkem ta võimule lähemale sai, seda hullemaks läks.

21:44

96. aastast teenindas Keskerakonda reklaamimees Paavo Pettai. Reklaami alla raha panemine tekitas lõpuks erakonnale suure võla.

Pettai: Midagi klaariti, lõpuks oli raske seis, et ei saa mängust välja. Lootus on see, et kui valimistel hästi läheb, saab klaarida. 

Seppik: 2009 suudetud enam seda auku kinni lappida. Olid Europarlamendivalimised ja kohalikud valimised, see andis suure paugu.

20:56

Kuulus reis Hispaaniasse!

Siret Kotka: "Minu jaoks oli see emotsionaalselt raske reis, ma pidin reaalset ravi saama. Ma ei taha rohkem rääkida," ütles ta ja puhkes nutma. "Ma olin haige ja mind raviti seal," lisas naine ja kõndis minema.

"Minu jaoks oli see reis tervise parandamise eesmärgiga. Väga vähesed teadsid, et mul on terviseprobleem, ma rääkisin Savisaarele ja ta ütles, et aitab mind. Ta aitaski, saatis mind heade arstide juurde, et saaksin korraliku ravi. Ma tean, et meedias on sellest räägitud, et see on puhkusereis. Minu jaoks ei olnud," kinnitas ta.

Delikaatne terviseprobleem oli põhjus, miks Kotka hämas sel teemal tükk aega. "Ma ei tahtnud isegi emale sellest negatiivsest sündmusest rääkida, et teda muretsema panna. Nii oli kõige kergem, et kõike nii teha. See on ka põhjus, miks mina maksin nii Edgari kui enda lennupiletid kinni. See oli inimlik abistamine," kinnitas ta.

20:51
Keit Paju

Toomast koges sellise elu tõttu depressiooni. Ta tunnistab, et topeltelu elamine muutis ta haigeks. Kulus paar aastat, et hakata ennast aitama ja taas tugevaks saada.

Siret Kotka: mul oli temast kui naisest kahju, ükski naine ei peaks niimoodi elama. 

20:49

Paavo Pettai: Edgar on uskumatu töövõimega inimene, vahepeal ta öösiti ei maganudki. Ta töötas mingitel perioodidel kogu aeg.

20:44

Evelyn Sepp tunnistab, et tal oli depressioon, kuna pidi kogu aeg Savisaare jamasid klaarima. Lenk: enamik Savisaare vastseid asju on väljamõeldud, et teda maha tõmmata. Ta on Eesti jaoks liiga tugev mees. Eesti eliit on liiga väike ja vaimuvaene, et olla sellise suurkujuga koos nagu Savisaar.

20:41

Aasta hiljem sai Vilja abielu siiski tööle, ka Savisaare teised lapsed hakkasid Hundisilmal käima.

20:41

Vilja Toomast: Ma ei ütle seda, et abielu oli osa poliitkampaaniast, aga ma sain aru, et ta oli töövõimetu. Me oleks edasi elanud samamoodi, aga tal tuli pähe, et ta tal on vaja seda saada. Toomasti sõnul oli tal abielludes tühi tunne, parim enne oli möödas. Probleem oli ka Erika Salumäega. 

20:39

Savisaar tõmbas poliitikast tagasi, ostis Hundisilmale talu. Pidas Viljaga pulmi ning tõusis siis fööniksina tuhast, naastes Keskerakonda.

20:38

President Lennart Meri nimetas Lindiskandaali ohuks demokraatiale. Vilja Toomast tunnistas üles, et tema salvestas vestluseid, tegelikult oli see vale. Vilja üritas Savisaart kriisist päästa, kuid tol hetkel polnud see võimalik. 

20:35

1995. aastal puhkes Lindiskandaal, Savisaar oli salvestanud enda ja teiste poliitikute vestluseid.

Muuli: Edgar nägi igas väiksemaski asjas vandenõud, mis oli suunatud tema vastu. Seetõttu ta oma rivaalidega või tulevaste liitlastega salvestas omavahelist vestlust, neile seda ütlemata. 

20:32

Evelyn Sepp: ta oligi vahepeal jalgutrampiv, asju loopiv. Jabur ja lapsik, kui oma tahtmist ei saanud.

20:32

Ain Seppik: Edgari jonnitujud olid kuulsad. Aga hea, et jonnis, ei teinud tulipäiseid otsuseid.

20:31

Muuli: Edgar on poliitiku jaoks väga kehva iseloomuga inimene.

20:31

Savisaare pikaajaline abistaja Liina Oja tõdeb, et Edagri kõrvalt isiklikku elu ei olnud. Alati pidi telefoni vastu võtma, ükskõik mis kell, kui vastu ei võetud, pidi olema selleks väga mõjuv põhjus.

20:30

Paavo Pettai: Edgar on uskumatu töövõimega inimene, vahepeal ta öösiti ei maganudki. Ta töötas mingitel perioodidel kogu aeg.

20:28

Savisaare salaelu: Vilja tunnistab, et ta ei mõelnud toona, kas Savisaar on abielus või ei, aga ta aimas, et on. Savisaar tutvustas talle ka oma tütart, kuid Vilja sõnul oli tal psühholoogiline tõrge, et ta ei tahtnud selle kohta uurida. Kui mees tunnistas, et tal sünnib eelmisesse abielusse veel üks laps, läks asi siiski edasi. Siis varsti sündiski Vilja ja Savisaare esimene tütar...Vilja tunnistab, et ta kasvatas tütart üksi ning Savisaar käis neid harva vaatamas. Vilja tunnistab, et ta oli siiski õnnelik oma tütrega. Savisaar elas oma eelmise perekonnaga edasi, kuid naine ei ütles Savisaarele, et tal pole tema ees kohustusi.

20:25

Kui Eesti iseseisvaks kuulutati, oli Lauristin Rahvarinde ühe juhina juba asjad ära korraldanud, mis aga Savisaarele ei sobinud. Savisaar ütles Lauristinile, et ta reetis teda. Lauristin: Ratsamonumenti talle ei tulnud, ta oli nii solvunud, teised lõid shampuseklaase kokku, tema istus nurgas ja mossitas. See väikese poisi moodi käitumine on talle nii omane, et "mina teiega ei mängi". See on tema nõrk punkt ja selle nahka on ta läinud.

20:22

Kui Interrinne Toompead ründas, tuli Savisaarel mõte ühest saalist raadioeetrisse minna, et Eestimeelset rahvast appi kutsuda. Seda hetke peetakse Savisaare tähetunniks. "Rahvas tuli appi tema valitsusele, rahvas võitis ja tol hetkel läks tema populaarsus taevasse," nendib Kalle Muuli.

20:18

Lauristin: Savisaareta poleks olnud Balti ketti, ega rahva survet, mis saatis nii Läände kui Moskvasse selge sõnumi. Mina algusest peale mõtlesin, et seda pole võimalik teha, aga ta oli veendunud, et nii peab minema ja nii läkski. See on läinud ajalukku kui üks märgilisi sündmusi.

20:16

Järgnes laulev revolutsioon, Savisaar pidas kõne ligi 400 000 inimese ees. Marju Lauristin: Savisaar on ratsamonumendimees. Tema näitas tol hetkel, et tal on sihid selged, ta juhib. Ta pidas suurepärase kõne. Ta oli poliitiline inspiratsioon. Temas tärkas sel hetkel võimu nauding, edasi tuli võimu iha. Savisaarel tekkis sellest lausa toksiline nauding, veel ja veel ja veel.

20:14

Vilja Toomasti sõnul tekkis sel ajal Savisaarega suhe. Vilja sõnul tekkisid tol ajal Savisaarel tema vastu tunded. Kuid paljudele tekitas see paksu verd, et Savisaar topeltelu elas, eriti veel poliitilise liikumise juhina. 

20:12

Savisaar tegi saates "Mõtleme veel" Heinz Valkile ettepaneku Rahvarinde loomiseks. Valk imetleb, et Savisaar julges kogu rahva ja võimuesindajate ees luua toonase võimu vastane liikumine.

20:09

Savisaar oli toona juba abielus, Vilja oli Savisaare sekretär, kuid ilmselgelt mehesse armunud.

20:08

Teaduste akadeemia filosoofia kateedri õppejõuna kohtus ta Viljaga, aastal 1986. Savisaar oli Vilja õppejõud. Vilja pidas Savisaart põnevat isiksuseks. Referaadi juhendamise käigus räägiti ka poliitikast, pool aastat hiljem tulid ka isiklikud suhted.

20:07

Savisaar alustas Ahja koolis ajalooõpetajana ja Õpilasmalevas. Organiseerimise peale oli tal soont.

20:05

Savisaar: minust oleks võinud saada näitleja, või päris hea lavastaja. Mind võeti vastu lavakunstikateedrisse. 

20:05

Eluaegse sõbra, Aadu Mustaga, kohtus ta juba kooli minnes. "Edgar viis mind paljudesse seiklustesse. Käisime "Rigolettot" vaatamas, oli vaja ühte kooliõde välja meelitada, Edgar žestikuleeris, mina laulsin kõvasti ja valesti," meenutas mees. 

20:03

Alustatakse Edgar Savisaare lapsepõlvest ja perekonnast - Savisaarel oli raske lapsepõlv, tema isa represseeriti, venelannast ema pandi vangi. Ta sündis Harku vanglas, isa viibis samal ajal vangilaagris.