Saated

Tänu „Pealtnägijale“ leiti üles 23 aastat tagasi varastatud Pilistvere kiriku lühter (1)

Televeeb, 21. november 2018, 17:39
Kirikulühter. Pilt on illustreeriv.Foto: Mihkel Maripuu / Postimees
14. novembril oli “Pealtnägijas” lugu varastatud Eesti kunstist ning selgus et praegugi otsitakse ametlikult taga 700 varastatud ajaloolist kunstiaaret. Saates külastati antiigikaupmeest, kes oli äsja tagastanud muinsuskaitseametile kaks Paide Püha Risti kirikust varastatud küünlajalga. Selgus, et selles samas antiikpoes rippus ka üks teinegi varastatud väärtese: Pilistvere kiriku laelühter.

"Varajane jõuluime! Läinud nädala saates rääkisime omapärasest andmebaasist - varastatud kunstimälestiste registrist, mis koondab 650 kirikust varastatud ajaloolist eset, sh ikoone, ristimisnõusid jms. Läinud nädalal lõhkes üllatuspomm, kui meile kirjutas tähelepanelik televaataja ja teatas, et märkas üht andmebaasis leiduvat hinnalist lühtrit... meie oma saates!" annab "Pealtnägija" meeskond oma Facebooki leheküljel teada. 

"Nimelt külastasime võttemeeskonnaga antiigikaupmeest, kes oli äsja muinsuskaitseametile tagastanud kaks Paide Püha Risti kirikust varastatud küünlajalga. Loo tegemise käigus jalutasime kaupluse omanikuga poes ringi ja just neil plaanidel märkas terase pilguga televaataja üht kadunud eset, mis oli müügiks 6300 euro eest. Nimelt kadus 1995. aastal Viljandimaal Pilistvere kirikust massiivne laelühter, mis legendide kohaselt müüdi edasi Venemaale ning loeti siinsete muinsusametnike poolt teadmata kadunuks. Kuni eelmise nädalani, kui ootamatult selgus, et mitmete kokkusattumuste ja tehingute tagajärjel jõudis lühter tagasi Eestisse ning rippus juba pikemat aega Tallinna kesklinnas asuvas antikvariaadis. Eelolevad jõulud on Pilistvere kirikus märksa helgemad, sest lühter viiakse oma algsesse asukohta tagasi sel kolmapäeval."

TOIMETAJA

+372 5199 3733
katharina.toomemets@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee