Kõik TV uudised

Otepää vallavolikogu liige "Radaris": oleme Sangaste lossist ilma ja võlgu ka (79)

Televeeb, 27. märts 2018, 21:41
Sangaste lossFoto: ALDO LUUD
Valgamaal Otepää vallas käärib ja mitte vähe. Koguni sedavõrd, et vallavõimud tunnevad teema kohta küsimusi kuuldes üsna silmnähtavat ebamugavust ja proovivad seda vältida. Saates "Radar" selgus, et käärimise põhjuseks on valla vara väidetav ärastamine, mida pannakse süüks vallavanem Kaido Tambergile endale.

Valla vara, millest siin peamiselt räägitakse, ei ole mingi suvaline autoloks või nurgatagune hurtsik. Otepää vald on vallajuhtide eestvedamisel ilma jäänud väga väärtuslikust kinnisvarast, Sangaste lossist.

Samal teemal

19. sajandi teisel poolel ehitatud Sangaste loss on Lõuna-Eestis tuntud maamärk. Otepää vallas asuvas imeilusas Inglise Windsori lossi arhitektuuri kopeerivas Sangastes asub hetkel luksuslik majutusasutus. Siin korraldatakse uhkeid pulmi ja muid suursuguseid sündmusi ning saab ka ööbida. Öömaja hind algab siin sajast eurost. Sangaste loss on ilus, seda on riigi rahade abil renoveeritud ja korda tehtud.

Veel kolm aastat tagasi, enne Sangaste ja Otepää valla ühinemist, kuulus see loss Sangaste vallale. Kuid siis hakkas juhtuma. Mitme keerutuse tulemusel on vald lossi omanduse käest andnud. Ja suurimaks kasusaajaks tehingute jadas on tänase Otepää ja endise Sangaste vallavanema Kaido Tambergi tädipoeg.

Kuidas siis on võimalik üks loss ära skeemitada?

"Radar" käis Otepääl külas Kuldar Veerel. Veere on ettevõtja ja reformierakondlasest munitsipaalpoliitik. Praegu kuulub ta valla revisjonikomisjoni, mis peab silma peal ka valla varaga toimetamistel. Veere sõnul kasutas praegu Otepää valda juhtiv Tamberg Sangaste vallavanema positsiooni enne valdade ühinemist labaselt ära ja sisuliselt erastas lossi oma sugulasele.

"Enamusosaluse oli selleks hetkeks juba omandanud tegelikult vallavanem Tambergi tädipoja erinevad firmad," märkis Veere.

Täpsemalt. On Sangaste loss. Selle omanik on Sangaste vald. 2015. aastal saab uueks omanikuks aga OÜ Sangaste Mõis, milles omab suurimat osalust esialgu Sangaste vald. Tänaseks on Sangaste Mõisa omanikud aga vahetunud. Need on OÜ Rasnia, MTÜ Sangaste Asundused, OÜ Lossihaldus, TPEHITUS OÜ, OÜ SMK Invest ja SA Sangaste Loss. Valla osaluse firmas on vahepeal endale saanud Sangaste asundused. Ehk olukord on selline, kus kuuest Sangaste lossi omavast ettevõttest viis viivad Tambergi tädipoja, Heiki Moltsaareni.

Ja kuigi 41 protsenti kuulub MTÜ-le Sangaste Asundused, kus on liikmeks ka vald, siis Veere sõnul on vald kaotanud lossi üle valitseva mõju. "Tegelikult ka seda MTÜ-d kontrollivad hoopis niiöelda eraõiguslikud ettevõtted," ültes Veere.

Et skeemist, kuidas loss valla omandusest ära liikus, paremini aru saada, süvenes "Radar" Veerega erinevatesse dokumentidesse.

"Siin ongi siis näha see, kuidas põhimõtteliselt lõplikult vald loobus. Kui esimese käiguna tehti see, et üldse asutati OÜ Sangaste Mõis, kust need Moltsaare firmad sisse tulid, siis selle hetkeni kuulus vähemalt 51 protsenti sellest osaühingust vallale. Aga nüüd selle käiguga anti siis need oma osad ära sellele MTÜ-le Sangaste Asundused," rääkis Veere.

Huvitav on seegi asjaolu, et kui volikogu otsustas võõrandada osakud MTÜ-le Sangaste Asundused nominaalväärtusega 749 700 eurot, siis ostuhind on vaja tasuda alles 2021. aasta lõpuks. "Kogu skeem on tehtud selle eesmärgiga, et vald ei saa sealt kunagi mitte midagi. Ei osalust, ei raha," selgitas Veere.

Otepää vallavolikogu liige Raivo Nurmetu on Tambergi kunagine kursavend ja just tema tõttu poliitikasse tulnud. Nad kandideerisid koos valimisliidus Ühinenud Kogukonnad. Nurmetu on valimisliidust üks väheseid, kes valjuhäälselt Tambergi tegevusi kommenteerib, sealhulgas Sangaste lossiga toimuvat. "Kõik need tehingud, mis on seal toimunud, on täna väga arusaamatud," nentis Nurmetu. "Seda on aastaid riigi abiga renoveeritud ja tehtud seda lossi korda ja nüüd on ta mingite MTÜde ja erinevate inimeste valduses."

Hetkest, mil "Radar" Sangaste Lossiga toimuvat uurima asus, hakkasid MTÜ ja Kaido Tamberg kähku liigutama. 21. märtsil saatis MTÜ Sangaste Asundused Otepää vallale ettepaneku, et on nõus taastama tehingu eelse olukorra ehk MTÜ Sangaste Asundused tagastaks oma valduses olevad lossiosakud.

"Kas tegelik tagamõte on päriselt nüüd need tehtud teod heastada või ainult natukene avalikkuse huvi rahustada. Kui me vaatamse seda MTÜ kirja, siis seal ka hirmutatakse, et "aga kui te tagasi võtate, siis on vallal mingid tohutud kohustused seal projekti omaosaluse raames". Eks aeg annab arutust," ütles Veere.

Samal päeval saatis oma ettepaneku vallale ka Heiki Moltsaar. Ta kirjutas, et on nõus alustama läbirääkimisi enda ettevõttele kuuluvate osakute võõrandamiseks ehk müümiseks Otepää vallale. Ta põhjendas enda soovi avalikkuse huviga.

"Kui me vaatame seda Moltsaare kirja, siis tema ei taha küll midagi tagastada, vaid tema on valmis vallale müüma," selgitas Veere.

Kuna Sangaste lossi puudutavad küsimused tulevad esitamisele ka Otepää Vallavolikogus, siis seadis "Radar" 23. märtsil oma sammud sinna. Volikogu liikmed kogunesid vaikselt istungile ja lõpuks ilmusid saali ka volikogu esimees Jaanus Barkala, aseesimees Rando Undrus ning loo peategelane Kaido Tamberg. Algas istung. Vallavanem Tambergi nõudmisel saatetegijaid sisse ei lubatud. Volikogu esimees Jaanus Barkala oli veel päev enne istungit "Radari" osalemisega nõus, kuid ka tema oli meelt muutnud. Ta põhjendas seda sellega, et "Radar" on erakanalist ja ta ei tea, kes selle loo üldse tellis. Kuid siinkohal oli Barkala eksiteel, sest kõik ei ole ostetav ja müüdav. Nii ei saa näiteks "Radarisse" lugusid ei osta ega tellida. Kuigi "Radarit" kaameraga sisse ei lubatud, võisid nad seal kuulajatena kohal olla ning filmida istungi pauside ajal ruumis. Ühe pausi ajal mindi otsima ka Tambergi, kes teletiimi nähes kohe teisele korrusele vallavalitsuse ruumidesse kiirustas. Oli näha, et "Radari" kohalolu valmistas Tambergile ebamugavust.

Sangaste loss võib olla Tambergi sõnul kulukas projekt, kuid siinkohal ei tasu unustada, et loss on saanud EAS-ilt toetust kaks miljonit eurot. Toetusprojekti tehtava investeeringu võib aga ostja ostuhinnast maha arvata.

"Kui see MTÜ hakkab nüüd sinna oma investeeringuid tegema, siis kui tegelikult algselt lepiti kokku, et vald saab mingi raha, siis tänu sellise punkti olemasolule vald ei saa mingit raha. Ka tulevikus mitte," nentis Veere.

"Ehk lihtne matemaatika näitab seda, et me arvatavasti jääme veel võlgu. Oleme lossist ilma ja võlgu ka," lisas Nurmetu.

Veere sõnul omab seda raha nüüd Moltsaare ettevõte. "Tegemist on täna siis olukorraga, kus tema kontrollib nii Sangaste lossi kui kahe miljoni eurotoetusraha kasutamise võimalusi," ütleb Veere.

Kella üheksa paiku õhtul jõudis istung nii kaugele, et Kaido Tamberg astus kõnepulti, et vastata Sangaste lossi puudutavatele küsimustele. See läks vahepeal nii valjuhäälseks, et Barkala oli sunnitud kasutama korralekutsumiseks oma haamrit. Istungi lõppedes olid inimeste meeleolud erinevad.

"Pealekaebamine niimoodi, et asi osutub tõeks ja selgub kurjategija, siis on tubli. Kui niisama räägid ajaviiteks, siis ta on tead küll," ütles Tambergiga samasse valimisliitu kuuluv Karl Mõts.

"Niisama ajaviiteks me ei võta neid teemasid üles," teatas opositsiooni kuuluv Urmas Kuldmaa.

"Ikka oma lõbuks," vastas Mõts.

"No igal ühel on õigus oma arvamusele. Ega arvamuste paljusus ole keelatud," teatas Veere.

Pärast istungit astus saatejuht esimese asjana ligi kunagise Sangaste vallavolikogu esimehe, praeguse PRIA ametnikule Rando Undrusele. Tema oli nende otsuste juures, kus otsustati lossist loobuda. Algselt Undrus keeldus, tuues välja, et on liiga väsinud. Lõpuks mõtles Undrus ümber ja nõustus intervjuuga. Enamikule küsimustele Undrus ei vastanud, sest ta ei tahtnud anda hinnanguid. Lossi puudutavate küsimuste osas soovitas ta vaadata dokumente.

"Kõige selgema vastuse, miks asjad on nii nagu on, loeb välja Sangaste volikogu otsustest, mis on tehtud seoses lossiga," rõhutas Undrus.

Lõpuks istus saatejuht maha mehega, keda Sangaste lossi vallast äraliikumises süüdistatakse. Kaido Tambergi sõnul on kõik korras.

"Sangaste loss on siiamaani alles, olemas, püsib, areneb ja kõik on seal väga hästi," kinnitas Tamberg.

Tamberg põhjendas valla lossiosakute MTÜ-le andmist sellega, et ukse ees seisis haldusreform ja oli näha, et vallal poleks ilmselt rahaliselt võimalik EASi projektiga kaasnevat omafinantseeringut enda kanda võtta.

"Läbirääkimistes Otepääga me nägime, et ega siit suurt raha üle ei jää. Kui keegi leiab, et seal midagi ebaseaduslikku on, siis mina väidan küll, et ei ole," ütles Tamberg.

Kuidas on läinud nii, et nende erainvestorite taga seisab Tambergi tädipoeg Heiki Moltsaar?

"Lapsed ikka sünnivad. Kõigil meil on õed-vennad, tädipojad, sugulased," märkis Tamberg.

Tambergi sõnul ei ole midagi imelikku selles, et just tema tädipoeg Sangaste lossi enamusosalust omab. Asjaolu, et vähemus on hetkel MTÜ käes, millel ei ole valla valitsevat võimu, ei oma tähtsust, sest MTÜ on kohe nõus Otepääle oma osaluse tagastama.

"Ainult et tuleb projektiga seotud kohustused enda osas ise täita," sõnas Tamberg.

Päev enne Otepääle sõitu suhtles saade ka Heiki Moltsaarega, kes keeldus kommentaaride andmisest, kuna ta ei ole avaliku elu tegelane. Sangastes ja Otepää volikogus olles püüdis "Radar" teda siiski tabada, kuid paraku edutult.

"Öelge siis, kus me oleme eksinud või mis me oleme valesti teinud või mis on selle asja point. Kas keegi on ära viinud või ära müünud osakud? Ei ole ju. Olukord on täiesti nii, nagu ta siis otsustati - täpselt selline ta on," rõhutas Tamberg.

79 KOMMENTAARI

s
Selliste 28. märts 2018, 17:03
Nihverdamiste puhul demokraatia ja õigusriik peaks puuduma. Rahad arestida, kinnisvarad käest ja Siberi. Ilma kohtute peale raha raiskamata
l
l 28. märts 2018, 12:52
kui valdade ühendamisest mitte kellelegi kasu ei olnud, siis mõni tarkpea oskas selle omale siiski kasulikuks teha, igatahes maarahvale on valdade ühendamine elu keeruliseks teinud.
Loe kõiki (79)