Deisi Helemäe loovutamas oma lapse kaisukaru. (Aare Varik)

Tänane "Radar" sõidab külla lõunanaabritele, et uurida, mis asi on seal kasutusele võetud omapärane beebiboks, kuhu äsja sünnitanud vanemad oma soovimatud vastsündinud saavad jätta.

Aastad tagasi olid lätlased hädas vastusündinute surmadega, mille olid põhjustanud vanemad, kes soovimatu lapsega midagi peale ei osanud hakata. Sama õudsa teoga on hakkama saanud ka mõned eestlased, kes soovimatu vastsündinu kas tekiga lämmatanud või metsa matnud.

"Oli selge, et midagi peab ette võtma," räägib tänases "Radaris" beebikasti projekti elluviija Laura Zvirbule.

Tänaseks on lätlased paigaldanud selle vastu võitlemiseks kaheksa aastaga kaheksasse lastehaiglasse beebikastid. Tegemist on loovutuskastiga, kuhu vanem oma soovimatu imiku jätab, siis ukse sulgeb ja igaveseks nelja tuule poole kõnnib. Kõlab karmilt, aga Läti ametnikud on veendunud, et sellega jätab ta imikule võimaluse leida endale armastav pere.

"Kui sünnitanud ema ei soovi mingil põhjusel jätta last endale, saab ta lapse beebiboksi tuua," kirjeldab Laura Zvirbule.

Kui palju lapsi on lätlased beebikastiga päästnud ja kes on väike viiekuune Julia, kes seeläbi endale uue võimaluse sai, ning mida arvavad asjast eesti ametnikud, vaata täna õhtul kell 20 algavas Kanal 2 saates "Radar".

Jaga artiklit

15 kommentaari

T
tobe jutt  /   09:21, 17. jaan 2018
need boksid on hädalahendus, eelkõige võimaluse andmine anonüümselt lapsest loobumiseks. Ei kujuta küll ette kuidas see tegelikkuses võimalik on - dokumendid ju on olemas ja jäävad. Kuidas seletad hiljem politseile lapse ära kadumist? Ei kasutata neid bokse massiliselt, paar juhtu on kogu Läti peale aastas. Eks see näitab eelkõige sotsiaalsüsteemi nõrkust, vanemate arusaama, et ühiskond ei toeta neid piisavalt, et laps üles kasvatada. Vahel ka psüühilisi probleme.
A
ann  /   08:56, 17. jaan 2018
Mul on kuskilt teadmine, et need box'id olid Inglismaal juba enne teist maailmasõda.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis