Eesti

VIDEO | Vägevale paigutatud pagulaspere Eestisse tulemisest: naise perekond tahtis meid tappa  (65)

Toimetas Marge Sillaots, 13. september 2016, 21:00
ÄHVARDUSTE JA TAPMISKATSE EEST EESTISSE PAKKU: 28aastane Djamal koos pisitütrega Vägeva Kodu korteri aknal.Foto: Kaader saatest "Radar" (Kanal 2)
"Minu abikaasa pere ei tunnistanud minu abielu nende tütrega. Meid ähvardati, aeti taga ning üritati tappa. Kui mu abikaasa rasedaks jäi, otsustasime lahkuda riiki, kus saaksime rahulikult elada," räägib 28aastane Djamal, kes lahkus kodumaalt neli kuud tagasi Eestisse.

Tänaseks elab Djamal koos naise ja kahe kuu vanuse tütrega Vägeva Kodus, mis on Vao kõrval teine varjupaigataotlejate keskus Eestis. Lääne-Virumaal 30 elanikuga Vägeva külas elava Djamali ning veel kahe pagulaspere esimene sihtkoht ei olnud siiski Eesti.

Kodumaalt lahkus Djamal süngetel põhjustel. "Abiellusin abikaasaga. Tema perekond ei olnud valmis, et nende tütar abiellub teise hõimu esindajaga ning mind ähvardati korduvalt, et kui abiellun nende tütrega, siis nad tapavad mind ära,“ selgitab mees. 

"Aga otsustasime abielluda ja mõtlesime, et nad lepivad sellega. Kuid perekond ei muutnud oma otsust ning asusid meid ähvardama, taga otsima ja tahtsid meid tappa. Lõpuks, kui minu abikaasa rasedaks jäi, otsustasime põgeneda turvalise riiki, kuhu saaksime jääda," lisab Djamal, kelle tütar sündis Harku kinnipidamiskeskuses.

Surmanuhtluse eest pakku

Vägeva Kodu avas uksed varjupaigataotlejatele selle aasta 22. juunil. Hetkel elab seal kaks Armeenia ja kaks Iraani perekonda ning Afganistani pere – kokku 21 inimest, kellest 11 on lapsed.  

Koos Djamaliga läbis sama teekonna ka 40aastane kolme lapse isa Mustafa. "Tema kuulus parteisse, kellele Iraanis määratakse surmanuhtluseid. Viimasel kuul on selle partei 50 liikmele surmanuhtlus määratud," räägib Djamal oma kaasteelise põhjusest, kuna viimane peale kodukeele muud keelt ei valda.

Varjupaigataotlejatele kuulub Vägeva kodust üks püstak vastremonditud kahekorruselisest majast. Teises püstakus on elamispinnad 16 erivajadusega inimesele, kes järgmiseks aastaks mujale saadetakse, et välisriikidest tulnutele ruumi teha.

“Mina soovisin jõuda Soome, kus elavad mu õde ja vend. Paadi, bussi, taksoga ja jalgsi seiklesime rasketes tingimustes läbi Iraani, Türgi, Serbia, Makedoonia, Ungari ning jõudsime Eestisse,” räägib Afganistanist pärit 33aastane kolme lapse isa Mohammad Hossein.

Hossein lahkus kodumaalt etinilisse gruppi kuulumise tõttu. Nimelt on tema ja tema pere hasaarad – viimasel sajandil Afganistanis üks enam diskrimineeritud inimgruppe, kelle on sihikule võtnud nii Taliban kui ISIS. “Taliban tapab hasaarasid, ISIS tapab hasaarasid, ka teised tapavad Afganistanis hasaarasid. Sinna jäämine oleks olnud liiga ohtlik,” põhjendab Hossein.

Afganistani pere on Vägeva Kodus ka ainus, kes Eestilt elamisloa saanud ning Hossein on lähedal asuvas mööblifirmas juba töökoha leidnud. “Töö on siin hea, aga pigem sooviksin elama asuda Tallinnasse, et soovi korral oleks lihtne oma Soomes asuvat pere külastada,” loodab Hossein.